Jak podarować sobie spokój? Jednym z najprostszych sposobów, aby wypuścić z organizmu napięcie i poczuć spokój jest oddech. Ale czy wiemy jak z oddechu świadomie korzystać? Jak oddychać, żeby oddech przyniósł nam lekkość, ukojenie i spokój?  W codziennym pośpiechu nie zauważamy, nie poświęcamy uważnemu oddychaniu zbyt wiele uwagi. Nie zdajemy sobie sprawy, że każdy wdech i wydech mają wpływ na nasze zdrowie, nastrój i samopoczucie… Prawidłowy oddech niezbędny jest do wytworzenia energii, usunięcia szkodliwych produktów przemiany materii oraz do odnowy i regeneracji. A co najistotniejsze w kwestii naszego dobrostanu, w łatwy i szybki sposób pomoże nam się zrelaksować i uspokoić.

Sprawdź jak oddychanie wygląda u Ciebie. Zadaj sobie następujące pytania:

  • Czy wiesz, jak oddychasz?
  • Czy Twój oddech jest głęboki?
  • Czy oddychasz do brzucha, rozluźniając mięśnie?
  • Jak często pozwalasz sobie na rozluźniający oddech?
  • Jak spokojny oddech wpływa na Twój organizm?

Dlaczego wzięcie oddechu jest takie ważne? O co chodzi z tym oddychaniem?

            Większość ludzi (jak wynika z obserwacji lekarzy), nie potrafi oddychać pełną piersią. Oddychamy płytko i, niestety, nie jest w to zaangażowana przepona. Gdy jesteśmy mali, jako dzieci, oddychamy prawidłowo. Potem, około 3-4 roku życia, tracimy tę naturalną zdolność i nabieramy powietrza płytko, prawie nie używając przepony – jednego z największych mięśni w naszym ciele. Z pomocą przepony unosi się i opuszcza klatka piersiowa, dzięki czemu możemy zrobić naprawdę głęboki: wdech oraz wydech. W miarę dorastania zatracamy tę naturalną zdolność.

                Dodatkowo, gdy jesteśmy zestresowani, nasz organizm reaguje na zagrożenie i uaktywnia reakcję ”walcz lub uciekaj”. Polega ona między innymi na przyspieszeniu akcji serca, rozszerzeniu naczyń krwionośnych i oskrzeli; organizm błyskawicznie przygotowuje się do reakcji, mamy przyspieszony oddech. Bardzo często zdarza się, że moment stresu i zagrożenia już minął, my wykonaliśmy jeden głębszy oddech, ale po chwili powracamy do nawykowego oddychania – płytkiego i szybkiego.

                Zalet prawidłowego oddychania jest wiele. Wśród najważniejszych można wymienić: koordynację pracy półkul mózgowych, wspomaganie pamięci i koncentracji. Świadomy oddech redukuje też napięcia, regeneruje i harmonizuje system nerwowy. Szybko uspokaja, wycisza emocje i odpręża. W medycynie wschodniej prawidłowe oddychanie należy do filarów wszystkich kuracji leczniczych.

                Metody oddechowe mają kluczowe znaczenie przy osiąganiu stanu relaksu, odprężenia i wewnętrznego spokoju. Dzięki świadomemu wspomaganiu oddechem naszego ciała i umysłu stajemy się silniejsze, radośniejsze, łatwiej przeżywamy niepokoje lub napięcia psychiczne. Dlatego powinnyśmy stosować ćwiczenia oddechowe kilka razy dziennie. W ten sposób przerywamy niekorzystne procesy w naszym ciele i psychice.

Jak widzisz, prawidłowe oddychanie, tak prozaiczna – wydawałoby się – czynność, ma ogromny wpływ na zdrowie, samopoczucie, a nawet na utrzymanie odpowiedniej wagi ciała czy dbanie o urodę. Przede wszystkim zaś jest podstawą zdrowia i zarządzania własną energią. I – najważniejsze – pozwala nam poczuć spokój.

Osiągniesz spokój poprzez świadome oddychanie.

Poniżej znajdziesz kilka ćwiczeń oddechowych.

Na początku zdiagnozuj, jak oddychasz, poćwicz głębokie i rozluźniające oddechy.

Ćwiczenie 1.

Połóż rękę na brzuchu i weź głęboki oddech. Jeśli ręka pozostanie w miejscu, nie poruszy się, oznacza to, że oddychasz zbyt płytko.

Możesz położyć się na podłodze i umieścić na swoim brzuchu książkę. Podnieść książkę do góry wraz z oddechem.

Na początku taka czynność może być trudna, nie poddawaj się jednak, ćwicz umiejętność oddychania do brzucha, dopóty czynność ta nie stanie się dla Ciebie naturalna i nie będziesz musiała wkładać w nią szczególnej uwagi i wysiłku.

Ćwiczenie 2.

Usiądź lub połóż się wygodnie.

Weź jeden głęboki wdech, następnie – wydech; pisząc ”głęboki”, mam na myśli właśnie oddech do brzucha. Możesz położyć jedną rękę na brzuchu, drugą – na klatce piersiowej.

Weź kolejny głęboki wdech i wydech.

Rozejrzyj się powoli po pomieszczeniu, w którym jesteś – bardzo powoli.

Zamknij oczy.

Weź głęboki wdech i wydech; poczuj swoje stopy na ziemi.

Weź głęboki wdech i wydech; przenieś swoją uwagę na Twe łydki i kolana.

Weź głęboki wdech i wydech; poczuj Twe uda i siedzenie.

Weź głęboki wdech i wydech; poczuj Twój brzuch i plecy.

Weź głęboki wdech i wydech; poczuj swoje dobre serce.

Weź głęboki wdech i wydech; poczuj, jak napełniają się Twoje płuca.

Weź głęboki wdech i wydech; poczuj swoje dłonie .

Weź głęboki wdech i wydech; poczuj swoje przedramiona, ramiona i barki.

Weź głęboki wdech i wydech; poczuj swoją szyję.

Weź głęboki wdech i wydech; poczuj swoją mądrą głowę.

Weź głęboki wdech i wydech, i obejmij uwagą całe Twoje ciało.

Weź głęboki wdech i wydech; a teraz poczuj je całe.

Weź głęboki wdech i wydech, i uświadom sobie, gdzie w przestrzeni tego pomieszczenia znajduje się twe ciało.

Uświadom sobie, gdzie w przestrzeni znajduje się pomieszczenie, w którym jesteś.

Uświadom sobie, gdzie w przestrzeni znajduje się miejscowość, w której jesteś.

Uświadom sobie, gdzie w przestrzeni znajduje się kraj, w którym jesteś.

Uświadom sobie, gdzie w przestrzeni znajduje się kontynent, na którym jesteś.

Uświadom sobie, gdzie w przestrzeni kosmosu znajduje się Ziemia.

Powróć teraz świadomością z powrotem do Twojego ciała, poczuj swoje stopy na ziemi, delikatnie poruszaj ciałem i bardzo powoli… otwórz oczy.

To ćwiczenie trwa około pięciu minut.

To ćwiczenie trwa około pięciu minut.  Dzięki temu ćwiczeniu przenosisz uwagę do swojego wnętrza. Dystansujesz się od swoich problemów, skupiasz się na oddechu, na sobie, doświadczasz poczucia  lekkości i kontaktu ze sobą. Zachęcam Cię do praktykowania ćwiczeń oddechowych na co dzień, jako sposobu na odczuwanie spokoju.

Specjalnie dla Ciebie nagrałam to ćwiczenie oddechowe w formie audio, znajdziesz je na mojej stronie: https://malgorzatawydmanska.pl/gratisy

Jeśli chcesz pójść o krok dalej i poczuć spokój w medytacji – zapraszam Cię do pobrania bezpłatnej medytacji audio Odzyskaj Spokój znajdziesz ją na https://malgorzatawydmanska.pl/

Napisz mi jakie są Twoje doświadczenia po wykonaniu tych ćwiczeń i medytacji.

Powodzenia!